Menu Close

Menneet ohjelmistot / Past programs

Menneet ohjelmistot / past programs

Huom: Arktisen Upeeta on 22 vuotta vanha festivaali. Tämä sivu pitää sisällään festivaalin ohjelmistot vuodesta 2018 eteenpäin, jolloin festivaali luovutettiin Nordic Glory Festival ry:n toimesta Keski-Suomen elokuvakeskuksen toteutettavaksi.

Please note that Arktisen Upeeta is in fact a 22 year old film festival. This page gathers the program only from 2018 on, which was the year Keski-Suomen elokuvakeskus (Film Center of Central-Finland) was chosen by the Nordic Glory Festival team to carry on the legacy of the festival.

2018

ARKISEN UPEETA XIX
22. – 26.10.2018
Ilokivi & Aalto-sali
Teema: Kapina / Theme: Rebellion

elokuvat / film program
  • SOLAR WALK (Réka Bucsi, 2018)
  • PEPPI PITKÄTOSSU SEITSEMÄLLÄ MERELLÄ (Pippi in the South Seas, Olle Hellbom, 1970) (35mm)
  • NUORI ASTRID (Becoming Astrid, Pernille Fischer Christensen, 2018)
  • AMATÖÖRIT (Amatörer, Gabriela Pichler, 2018)
  • THE GOODIEPAL EQUATION (Sami Sänpäkkilä, 2017)
  • A BALKAN NOIR (Drazen Kuljanin, 2017)
  • BARNDOM (Childhood, Margreth Olin, 2017)
  • HÖLMÖ NUORI SYDÄN (Stupid Young Heart, Selma Vilhunen, 2018)
  • HELSINKI MANSPLAINING MASSACRE (Ilja Rautsi, 2018)
  • FULL OF LOVE – pakomatka pakastimesta (Full of Love – Escape from a Deep Freeze, Iina Terho, 2018)
  • KORTEPOHJASSA TAPAHTUU RIKOKSIA (Kortepohja: Not Even Once, Jesse Kosonen, 2018)
  • IL CAPITANO (Jan Troell, 1991) (35mm)
  • ARVOTTOMAT (Mika Kaurismäki, 1982) (35mm)
  • YRITTÄJÄ (Virpi Suutari, 2018)
  • EATNANVULOŠ LOTTIT (Maan sisällä linnut, Marja Helander, 2018)
  • WINTER BROTHERS (Hlynur Pálmason, 2017)
  • POLTE (Sami van Ingen, 2018)
  • RAJA (Border, Ali Abbasi, 2018)
  • KYRSYÄ – TUFTLAND (Roope Olenius, 2017)
festivaalivieraat / festival guests
  • Sami Sänpäkkilä (The Goodiepal Equation)
  • Jesse Kosonen & Roni Nousiainen (Kortepohjassa tapahtuu rikoksia)
  • Roope Olenius, Janne-Markus Katila & Jari Manninen (Kyrsyä – Turftland)
muu ohjelma / supplementary program
  • Jyväskylä Burlesque live
  • Vegaanibrunssi / vegan brunch by Teijän Keittiö

2019

ARKTISEN UPEETA -KLUBI
15.4.2019, Ilokivi

  • OLLIVER HAWK (Arthur Franck, 2019)
    + Mentalisti Niilo Nissinen live

JKL PRIDE X ARKTISEN UPEETA vol. 1
19.8.2019, Ilokivi

  • ARKKI (Paavo Ylämäki, 2019)
    + Q&A (w. Paavo Ylämäki, Marina Mustonen, Elisa Auvonen & Malla Eira)

JKL PRIDE X ARKTISEN UPEETA vol. 2 (yhteistyössä/supported by Vinokino)
20.8.2019, The Local Culture Hostel & Cafe

  • WE LOVE MOSES (Dionne Edwards, 2016)
  • I AM A WOMAN (Kai Fiáin, Azara Meghie, 2016)
  • CRUSH (Rosie Westhoff, 2016)
  • STRINGS (Richard Turley, 2014)
  • TAKE YOUR PARTNERS (Siri Rødnes, 2014)
  • JAMIE (Christopher Manning, 2016)
  • WHERE ARE WE NOW (Lucie Rachel, 2016)
  • CHANCE (Jake Graf, 2015)

ARKTISEN UPEETA PRE-HEAT
25.10.2019, Jyväskylän taidemuseo

AU etkot
Art work: Tiina Nevalainen
elokuvat / film program
  • NUIT (Ann Holmgren, 2019)
  • PSYCHONAUT (Jon Vatne, 2015)
  • TRAIN ROBBERS (Togrøvere, Martin A. Walther, 2019)
muu ohjelma / supplementary program
  • DJ LWNMWR
  • Queer Bodies
  • möö live

ARKTISEN UPEETA XX
3. – 9.11.2019, Ilokivi
Teema: Feminismi / Theme: Feminism

Art work: Anniina Lius
Art work: Anniina Lius
elokuvat / film program
  • AWARENESS (Arttu Nieminen, 2019)
  • AATOS JA AMINE (Gods of Molenbeek, Reetta Huhtanen, 2019)
  • THE REFORMIST – A FEMALE IMAM (Marie Skovgaard, 2019)
  • X&Y (Anna Odell, 2018)
  • MELANCHOLIAN 3 HUONETTA (The 3 Rooms of Melancholia, Pirjo Honkasalo, 2004) (35mm)
  • SOITA ÄIDILLE (Calling Mother, Marianne Mäkelä, Heli Pekkonen, 2018)
  • ÄITI (A Mother, Samppa Batal, 2019)
  • SKUGGDJUR (Shadow Animals, Jerry Carlsson, 2017) 
  • SUDEN HETKI (Hour of the Wolf, Ingmar Bergman. 1968) (35mm)
  • SATANS BARN (Thea Hvistendahl, 2019)
  • ANTICHRIST (Lars von Trier, 2009) (35mm)
  • M (Anna Eriksson, 2018)
  • RAKKAUDELLA, MATTI (From Matti with Love, Jarno Lindemark, 2019)
  • NORMAL (Adele Tulli, 2019)
  • EXERCISE ONE (Victoria Verseau, 2016)
  • WOMAN AT WAR (Benedikt Erlingsson, 2018)
  • AND THEN WE DANCED (Levan Akin, 2019)
  • KAKSI RUUMISTA RANNALLA (Two Bodies on a Beach, Anna Paavilainen, 2019)
  • DON’T GIVE A FOX (Kaspar Astrup Schröder, 2019)
  • ENTRANCE TO THE END (Maria von Hausswolff, Anne Gry Friis, 2018) (35mm)
  • TOKYO NOISE (Jan Röed, Kristian Petri, Johan Söderberg, 2002) (35mm)
  • VEERAN MAAGINEN ELÄMÄ (The Magic Life of V, Tonislav Hristov, 2019)
  • JEANNE D’ARCIN KÄRSIMYS (The Passion of Joan of Arc, Carl Theodor Dreyer, 1928)
  • EI MITÄÄN HÄTÄÄ (It’s All Right, Miia Tervo, 2019)
  • TYTTÖBILEET (Girl Thing, Inari Niemi, 2019)
  • PYSÄKKI (A Stop, Elli Toivoniemi, 2019)
  • PLAY RAPE (Anna Paavilainen, 2019)
  • BUDUAAR (Boudoir, Reetta Aalto, 019)
  • PIKKU JUTTU (No Big Deal, Alli Haapasalo, 2019)
  • LÄSKI (Fat, Kirsikka Saari, 2019)
  • JUHLATUNNELMA (Festive Spirit, Jenni Toivoniemi, 2019)
  • LET HER SPEAK (Ulla Heikkilä, 2019)
  • SHAKE! (Sonya Lindfors, Aino Suni, 2019)
  • UNELMADUUNI (Dream Job, Tine Alavi, 2019)
  • HÄXAN (Witchcraft Through the Ages, Benjamin Christensen, 1922) (livesäestys / live score by Mara Balls)
festivaalivieraat / festival guests
  • Marie Skovgaard (The Reformist – A Female Imam)
  • Hrönn Marinósdóttir (Reykjavik International Film Festival)
muu ohjelma / supplementary program
  • Vegaaninen avajais- ja sulkemisbrunssi / vegan brunch on opening and closing days by Teijän Keittiö
  • Elli 
  • Ester Nuori Leppä 
  • Keskustelu: sukupuolen moninaisuus ja sen esitys elokuvassa / Discussion: the diversity of gender and the representation of gender in film (w. Martina Reyter & Joonas Säntti)
  • Keskustelu: kansalaistottelemattomuus ympäristökamppailussa / Discussion: civil disobedience as a part of environmental activism
  • Keskustelu: sukupuolittunut väkivalta / Discussion: Gender based violence (w. Marita Husso, Helena Päivinen, Sini Hormio)
  • Arktinen Aamu -festivaalijatkot / festival afterparty (w. DJ’s Jenny Om, Marju, drS, Pdlc and VJ Mikrovision)

2020

ARKTISEN UPEETA XXI
1. – 7.11.2020, Ilokivi
Teema: MAAILMA PALAA / Theme: THE WORLD IS BURNING

elokuvat / film program
  • SORCIÈRES, MES SOEURS (Camille Ducellier, 2010)
  • SORCIÈRE QUEER (Camille Ducellier, 2016)
  • STARHAWK (Camille Ducellier, 2017)
  • ANERCA – ELÄMÄN HENGITYS (Anerca, Breath of Life, Markku Lehmuskallio, Johannes Lehmuskallio, 2020)
    WALKABOUT (Nicolas Roeg, 1971)
  • LAST AND FIRST MEN (Jóhann Jóhannsson, 2020)
  • UHRI (The Sacrifice, Anderei Tarkovsky, 1986)
  • 49 YEARS FROM THE HOUSE ON THE LEFT (Sevgi Eker, 2019)
  • SIKOLÄTTI (Pigsty, Pier Paolo Pasolini, 1969) (35mm)
  • MELANCHOLIA (Lars von Trier, 2011)
  • MAAILMA X (World X, Seija Hakkarainen, 2015)
  • SHORTA (Frederik Louis Hviid, Anders Ølholm, 2020)
  • KOIRAT EIVÄT KÄYTÄ HOUSUJA (Dogs Don’t Wear Pants,  J-P Valkeapää, 2019)
  • THE VASULKA EFFECT (Hrafnhildur Gunnarsdóttir, 2019)
  • TEENLAND (Marie Grahtø, 2015)
  • PSYCHOSIA (Marie Grahtø, 2019)
  • SPACE DOGS (Elsa Kremser, Levin Peter, 2019)
  • WASTE NO. 4 NEW YORK, NEW YORK (Jan Ijäs, 2019)
  • NEW YORKIN RUTTO (Kalle Pajamaa, 2019)
  • NIMBY (Teemu Nikki, 2020)
  • NATIONAL LANDSCAPE (Marko Lampisuo, 2019)
  • IF YOUR HEART WANTS IT (REMIX) (Pilvi Takala, 2020)
  • AFTERPARTY (Lauri Pulkkinen, Hertta Lehtovirta, Sanna Liinamaa, Janne Häkkinen, Ulrika Fredrikson, 2019)
  • KATHARSIS OY (Siiri Halko, 2020)
  • 25. TUNTI (Juho Reinikainen, 2019)
  • POIKIEN PUHELIN (Laura Rantanen, 2020)
  • GRAB THEM (Morgane Dziurla-Petit, 2020)
  • FUCKING WITH NOBODY (Hannaleena Hauru, 2020)
  • LOST BOYS (Joonas Neuvonen, Sadri Cetinkaya, 2020)
festivaalivieraat / festival guests
  • Elsa Kremser & Levin Peter (Space Dogs)
  • Hannaleena Hauru & Tanja Heinänen (Fucking With Nobody)
muu ohjelma / supplementary program
  • Riikka Ala-Hakula – Noidan poliittinen hahmo / The Witch as a Feminist Symbol
  • Elokapina Jyväskylä – Extinction Rebellion Jyväskylä
  • Kalevi Helvetti videolla / Kalevi Helvetti video appearance
  • DJ Jones Gloomy
  • Nykypost live
  • Eat My Shorts -lyhytelokuvabrunssi / vegan brunch by Teijän Keittiö & short film screening
  • Draama-Helmi live

Photos: Timo Suutarinen, Samppa Erkkilä, Saara Sund.

the saga continues NOVEMBER 2021