Aikataulu

VUODEN 2017 FESTIVAALIOHJELMISTO:


Tiistai 14.2.
18:00 Toivon tuolla puolen (Suomi, 2017)
Ohjaaja: Aki Kaurismäki
98min. | K12 | 35 mm
Kieli: suomi, englanti, arabia
Tekstitys: englanti


20:30 Kon-Tiki (Norja, 2012)
Ohjaaja: Joachim Rønning & Espen Sandberg
118 min. | K12 | DCP
Kieli: norja
Tekstitys: suomi


Keskiviikko 15.2.
18:00 Heartstone (Islanti, 2016)
Ohjaaja: Guðmundur Arnar Guðmundsson
129min. | K12 | DCP
Kieli: islanti
Tekstitys: englanti

20:30 Vakava leikki (Ruotsi, 2016)
Ohjaaja: Pernilla August
115min. | K12 | DCP
Kieli: ruotsi
tekstitys: suomi

Torstai 16.2.
10:00 koululaisnäytös: Aerobics – A Love Story (Ruotsi, 2014)
Ohjaaja: Anders Rune
74min. | K12 | DCP
Kieli: ruotsi
Tekstitys: suomi

18:00 Efterskalv / The Here After (Puola, Ranska, Ruotsi, 2015)
Ohjaaja: Magnus von Horn
101min. | K12 | DCP
Kieli: ruotsi
Tekstitys: englanti

20:30 The Neon Demon (Tanska, 2016)
Ohjaaja: Nicolas Winding Refn
118min. | K16 | DCP
Kieli: englanti
Tekstitys: suomi

Perjantai 17.2.
16:00 Arctic Superstar (Norja, 2016)
Ohjaaja: Simen Braathen
70min. | K7 | DCP
Kieli: norja, pohjoissaame
Tekstitys: englanti

18:00 Sumé – The Sound of a Revolution (Grönlanti, Tanska, Norja, 2015)
Ohjaaja: Inuk Silis Høegh
73min. | K12 | DCP
Kieli: grönlanti, englanti, tanska
Tekstitys: englanti

20:30 Aerobics – A Love Story (Ruotsi, 2014)
Ohjaaja: Anders Rune
74min. | K12 | DCP
Kieli: ruotsi
Tekstitys: suomi

Lauantai 18.2.
14:00 Underdog/Svenskjävel (Norja, Ruotsi, 2014)
Ohjaaja: Ronnie Sandahl
97min. | K12 | Blu-ray
Kieli: norja, ruotsi
Tekstitys: englanti

17:00 Äpärä (Suomi, 2016) + ohjaajavierailu
Ohjaaja: Samppa Batal
97min. | K12 | DCP
Kieli: suomi
Tekstitys: -

21:00 Abba the Movie (Australia, Ruotsi, 1977)
Ohjaaja: Lasse Hallström
Sing Along -näytös | 97min. | S | 35 mm
Kieli: englanti, ruotsi
Tekstitys: - (laulujen sanat heijastetaan erikseen)

Sunnuntai 19.2.
12:00 Leffabrunssinäytös: Hymyilevä mies (Suomi, 2016)
Ohjaaja: Juho Kuosmanen
93min. | K7 | DCP
Kieli: suomi
Tekstitys: -

15:00 Kuun metsän Kaisa (Suomi, 2016)
Ohjaaja: Katja Gauriloff
81min. | K7 | DCP
Kieli: koltansaame, ranska, suomi
Tekstitys: suomi

18:00 Kesäkapina (Suomi, 1970)
Ohjaaja: Jaakko Pakkasvirta
82min. | K12 | 35 mm
Kieli: suomi
Tekstitys:-